bilgi: info@evdenkazan.org

Homm Bi̇tki̇sel Propoli̇s Tanıtımı
Buradasınız: Anasayfa / Vi̇deolar
Videos Homm Bi̇tki̇sel Propoli̇s Tanıtımı

Propolis Nedir? 

Propolis, arıların bitki öz suları ile kendi balmumlarını karıştırarak oluşturdukları yeşilimsi kahverengi yapışkan maddedir. Ancak bal propolis ile aynı şey değildir. Arı propolis üretimini kovanını kaplamak amacıyla yapar. Bu sayede hem kendisinin, hem de kovanının hijyenik olmasını sağlar.

Doğadaki her canlı kendini korumak için değişik savunma mekanizmalarına sahiptir. Örneğin; meyvelerin kabuğundaki antioksidanlar, onları dışarıdan gelecek zararlılara karşı korur. Arılar da kovanları için propolis üretir. 

Arıların ürettiği propolisin faydalarından haberdar olan insanlar da binlerce yıldır doğada kendiliğinden var olan propolisin etkisinden pek çok alanda faydalandı. Örneğin; eski uygarlıklar tıbbi özellikleri için, Yunanlılar apse için, Asurlular enfeksiyonla savaşmak veya iyileşme sürecine yardımcı olmak için ve Mısırlılar mumyalama işlemi için propolisi kullanmıştır.

Kullanımı çok eskilere dayanan propolis ile bal arasındaki önemli farklardan biri balın tatlı, saf propolisin ise acı olmasıdır. Genelde her iki maddeyi de arı ürettiği için konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler “arı sütü polen propolis” diye araştırır. Oysa ki her biri farklı özelliklere sahip ve farklı amaçlarla kullanılan ürünlerdir. 

Propolis genellikle koyu kahverengi bir kütle olmasına rağmen rengi elde edildiği kaynaklara göre değişkenlik gösterir. Karakteristik bir kokuya sahip olan propolisin, içeriği de oldukça zengindir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi arılar propolis yaparken bitki özlerini kullandıkları için bileşimleri kovanın etrafındaki bitki örtüsüne, iklim koşullarına, coğrafi bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Farklı propolis tiplerinin kimyasal bileşenleri farklılık gösterse de arılar propolisi kovanlarının mikrobiyolojik tehditlerden korunması ve onarılması gibi amaçlarla yaptıkları için temel etkileri değişmez. Sadece etki şiddetlerinde farklılık görülebilir. 

Ayrıca kovan çevre koşullarından olumsuz etkilendiği için kullanılacak olan propolisin kalite değerlendirilmesinde; tarım ve veteriner ilaçları, radyoaktif kontaminasyon, ağır metaller ve endüstriyel kirlilik gibi çevresel risk faktörleri mutlaka analiz edilmelidir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

“Propolis ne işe yarar?” sorusunun cevabını bir cümle ile vermek mümkün değil. Sadece mikroorganizmalar üzerine etkinliği ele alındığında bile; birçok yaşam formları üzerine farklı etki gösterir. İşte propolisin genel faydaları...

Antimikrobiyal etkinlik: Propolis, antibakteriyel, antiviral, antifungal (mantarlara karşı etkinlik), antiprotozoal (protozoa: tek hücreden oluşan bir canlı grubu) yaşam formları üzerinde ayrı etkinlik gösterir. Bunun dışında antioksidan, antienflamatuar, antikanser etkileri olduğu da bilinir. Birçok farklı çalışmada karaciğer işlevlerini desteklediği, sinirleri koruduğu, üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisine destek sağladığı, kalp damar sağlığını desteklediği, kan şekeri düşüşünde rolü olduğu, göz hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu da gösterilmiştir.

Yara iyileştirici etkisi: Propolisin içeriğinde antifungal (mantar üremesini engelleyici) özelliğe sahip pinocembrin adı verilen bir bileşik vardır. Pinocembrin bir tür flavonoiddir ve flavonoidler bitkilerde bulunan güçlü antioksidanlardır. Aynı zamanda antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri ile de yara iyileşme sürecinin hızlandırılmasına destek olur.

Uçuk tedavisi: Bir araştırmada propolis içeren topikal ürünlerin (krem, merhem gibi…) kullanılması ile uçuklarda daha hızlı iyileşme sağlandığı ve ağrıda azalma olduğu görülmüştür.

Bağışıklık sistemini düzenleyici etki: Bağışıklık sistemi hücrelerinin temel işlevlerinden biri fagositozdur. Fagositozu en kaba haliyle vücuda giren bir mikroorganizmayı bağışıklık sistemi hücrelerinin fark edip ona doğu yaklaşması, hücre içine alarak öldürüp sindirmesi olayı olarak tanımlayabiliriz. Fagositoz, bağışıklık sisteminin birincil ve en önemli basamağıdır. Yani fagositoz aşamasında herhangi bir sorun yaşanırsa, bağışıklık sistemi çökebilir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini destekleyen birçok takviye edici gıda, fagositoz basamağının düzgün çalışmasına ya da hızlanmasına yönelik eti gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ajanlar arasında propolisin yer almasının sebebi de fagositik aktiviteyi artırabilmesinden kaynaklanır6. Farklı bir çalışmada propolis bileşenlerinden kafeolkinik asit türevlerinin, fagositoz yapan temel hücre olan makrofajların hareket ve yayılışını arttırdığı ve bağışıklığı desteklediği görülmüştür. 

Firmamız tarafından tüm hijyen kurallarına uygun üretilmiş olup tüm testlerden başarı ile geçmiştir.İyi günlerde kullanmanız dileğimizle. Sağlıklı günler dileriz.

Ekibimize Katılmak İçin Tıklayınız