bilgi: info@evdenkazan.org

Kolajen
Buradasınız: Anasayfa / Bi̇tki̇ler / Pc
Kolajen
BİTKİ/BİLGİSAYAR KONUSU ADI
Kolajen
kolajen nedir
Bitkiler
YAYINLANMA TARİHİ : 7 Aralık 2021
: 30 Kasım -0001

Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücutta bol miktarda bulunan bir protein ve esas görevi ise dokulara esneklik sağlamak, eklem ve tendonları birbirine bağlayarak kasların, dokuların ve kemiklerin bir arada durmasını sağlamak. Ciltte, saçta, kemiklerde, dokularda ve kaslarda yüksek oranda bulunan kolajenin faydaları saymakla gerçekten bitmez.

Kolajen ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Vücut için olmazsa olmaz bir protein olan kolajenin en önemli etksi cilde ve vücuda esneklik vermektir. Genel olarak kolajenin ne işe yaradığını ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cildin sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cilt yapısını ve kasları bir arada tutar, daha esnek olmasını sağlar.
 • Dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Eklemleri daha esnek bir hale getirir, kemikleri güçlendirir.
 • Saç tellerinin daha gür, kalın ve sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliğinde veya azalmasında saç dökülmeleri ve zayıflıklar görülebilir.
 • Mide asidini düzenleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Cildin alt katmanlarındaki yağ dokusuna etki ettiği için selülit görünümünün azalmasını sağlar.
 • Uyku düzeninin düzelmesini sağlar.
 • Kalp sağlığı için faydalıdır.

Kolajen tipleri nelerdir?

Vücutta bulunan kolajenin tipleri ana olarak 4'e ayrılabilir ve her birinin de ayrı bir görevi bulunur. Kolajen tiplerine daha yakından bakmak gerekirse;

Tip 1 kolajen: Bu tip kolajen, vücutta en çok bulunan kolajen formudur. Cilt, saç, tırnak, organlar, eklemler ve bağlarda bulunur. Ana görevi dokuları bir arada tutup bütünlük sağlamaktır. Ayrıca cildin elastikiyetini de artırır. 

Tip 2 kolajen: Tip 2 kolajen, tip 1'e göre daha gevşek fiberlere sahiptir. Genellikle bağ dokularda ve kıkırdaklarda bulunurlar. Eklem sağlığı ve eklem ağrıları üzerinde etkilidir.

Tip 3 kolajen: Bağırsaklar, kalp, damarlarda ve ciltte esneklik kazandırma özelliğine sahiptir. Damarların esnek olmasını sağlarken, kasları güçlendirir.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında yer alır ve cildin esnek olmasını sağlarken kırışıklık görünümünü engeller. Üretimi azalmaya başladığında ciltte sıkılık kaybı ve kırışıklıklar görülmeye başlar.

 

Kolajenin cilde faydaları nelerdir?

Ciltte bulunan kolajenin, yaşlanma ile birlikte üretim seviyesi azalmaya başlıyor. Kolajen azaldığında ise cilt gençlikteki esnekliğini kaybetmeye başlıyor ve böylece ince çizgiler ve ilk kırışıklıklar ortaya çıkıyor, cilt sarkmaya başlıyor. Şimdi bir de kolajenin cilde faydalarına daha yakından bakalım:

 • Cildin sıkılaşmasını sağlar.
 • Cildin daha esnek olmasını sağlar.
 • Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Ciltte kırışıklık ve ince çizgi görünümünü giderir.
 • Cildin nem tutma kapasitesini artırır.

Kolajen seviyesini artırarak kırışıklıklarını engelleyebilir, cildinin çok daha genç, ışıl ışıl ve esnek olmasını sağlayabilirsin. Peki kolajen üretimini nasıl artırabilirsin? İşte tam da bu noktada cilt bakımı ürünleri devreye giriyor. Kolajeni yiyeceklerden alabileceğin gibi, kolajen üretimini destekleyen cilt bakım ürünleri kullanarak da yaşlanma karşıtı bir bakım yapabilirsin. Kolajenin vücuttaki seviyesini artırarak kırışıklıklarından, selülitlerinden, çatlaklarından ve kuruluktan kurtulabilirsin.

Kolajen yaşlandıkça azalır mı?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücudun kolajen üretimi azalır. 30’lu yaşlarda azalan bu seviye 40’lı yaşlara gelindiğinde iyice yavaşlar. Kolajenin azalmasıyla birlikte cilt esnekliğini kaybeder ve sarkıp kırışmaya başlar.