bilgi: info@evdenkazan.org

Bi̇beri̇ye Çayı
Buradasınız: Anasayfa / Bi̇tki̇ler / Pc
Biberiye çayı
BİTKİ/BİLGİSAYAR KONUSU ADI
Biberiye çayı
biberiye çayı
Bitkiler
YAYINLANMA TARİHİ : 30 Kasım -0001
: 30 Kasım -0001

Biberiye çayının faydaları nelerdir?

Biberiye çayını tanımaya tabii ki faydalarıyla başlıyor, onu neden içmeniz gerektiğini öğrenmek için sizi hemen aşağıya alıyoruz.

 • Biberiye çayı, yapıldığı biberiye bitkisinden aldığı güç sayesinde tam bir vitamin ve mineral deposu desek yeri. İçinde B1, B6, B12 gibi B grubu vitaminleri başta olmak üzere, C, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Bunun yanında demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri bakımından da en zengin içecekler arasında yer alıyor.

 • Biberiye çayının en etkili olduğu konulardan biri hafıza. Kendisi hafızayı güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda konsantrasyonun da artmasına yardımcı oluyor. Üstelik bu özelliğini sadece kokusuyla bile hissettirebiliyor.

 • Beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan baş ağrılarına da iyi geldiği biliniyor. Bu etkisinden faydalanmak için demlenen biberiye çayının buharının solunması tavsiye ediliyor.

 • Buhar banyosu da denilen bu yöntem uygulandığında biberiye çayı solunum yolları sorunlarına da çözüm oluyor, burun tıkanıklıklarının hızla geçmesini sağlıyor.

 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteren biberiye çayı, vücudu hastalıklardan koruma konusunda da oldukça etkili oluyor. Düzenli kullanımında bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler gösterdiği biliniyor.

 • Antiseptik özellikler gösterdiğinden ağız içinde, boğazda oluşan yaraların, tahrişlerin de hızla geçmesini sağlıyor.

 • Sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olan bu çay, hazımsızlık, mide ağrısı gibi sorunların da önüne geçiyor.

 • Aynı şekilde boşaltım sistemini ve bağırsak hareketleri de olumlu yönde etkileyen biberiye çayı, kabızlık sorunu yaşayanlara sıklıkla öneriliyor.

 • Antioksidan etkisi sayesinde ödem attırıcı ve idrar söktürücü özellikler gösterdiği de biliniyor.

 • Yine antioksidan etkisi sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor, bu da kış günlerinde içinizin daha sıcak olmasını sağlıyor.

 • Faydalı, düşük kalorili ve sindirin-boşaltım sistemlerini olumlu yönde etkileyen bir içecek olduğundan zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Biberiye çayının zararları, yan etkileri nelerdir?

Biberiye çayı, faydalarını anlatırken de saydığımız gibi çok güçlü etkilere sahip bir içecek olduğundan asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Aksi halde vücutta zehirleyici etkiler oluşturarak farklı yan etkiler yaşamanıza neden olabiliyor.

Öncelikle bu içecek hamile ve emzirme dönemlerindeki kadınlara, epilepsi, yüksek tansiyon, ülser ve kolit rahatsızlığı bulunanlara asla önerilmiyor.

Bunun yanında düzenli olarak ilaç kullanması gereken, ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunan hastaların da doktorlarına danışmadan ve onların onayını almadan asla tüketmemesi gerekiyor.

Aksi takdirde baş dönmesinden mide bulantısına kadar hafif yan etkiler yaşatabileceği gibi, sonu ciddi rahatsızlara varabilecek hasarlar da verebilir, aman diyelim.

 

Biberiye çayı Hommbitkisel ürünlerimizde hazır olarak satılmaktadır. Deneyebilirsiniz.