bilgi: info@evdenkazan.org

Sosyal Medyada Pazarlama En Etki̇li̇ Yöntemler
Buradasınız: Anasayfa / Evden Para Kazan
Sosyal Medyada Pazarlama En Etkili Yöntemler
Sosyal Medyada Pazarlama En Etkili Yöntemler

Sosyal Medyanın Tanımı

Sosyal medya, genel olarak, kullanıcıların bilgi ve fikir oluşturmasına, paylaşmasına, yorum yapmasına ve diğer şekillerde fikir alışverişi yapmasına olanak tanıyan web siteleri yada platformlar olarak tanımlanır. Bugün en fazla kullanıcı sayısına sahip sitelerin başında Facebook ve İnstagram gelmektedir, ancak araştırma ve bilim sitesi olan Evrim Ağacı yada bulunduğunuz şehirde ki kayıtlı doktorları listeleyip randevu almanızı kolaylaştıran Doktor Sitesi gibi yüzlerce hatta binlerce site mevcut.

 

En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Facebook, her ay sitede 62 milyar dakika harcayan 152 milyondan fazla ziyaretçisiyle en popüler sosyal medya sitesiyken,  Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat gibi siteler her ay 27 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. 30 Temmuz 2012’de sona eren yıl için Pinterest, ziyaretçi sayısı ve sitede geçirilen süreye göre yıldan yıla en yüksek artışı elde etti.

YouTube, ilk beş sosyal medya sitesinden biri olmasa da, video içeriği sunma konusunda bir numaralı sitedir. İşletmeniz faydalı, öğretici video sunumuna izin veriyorsa, bir YouTube hesabı oluşturmanın zamanı geldi.

 

Satışları Artırmak İçin Sosyal Medyayı Kullanmak

 

Pazarlamacılar, reklamcılar ve satıcılar, neyin işe yaradığını, bir ürüne beklentileri neyin çektiğini ve onları satın almaya nasıl ikna edeceklerini öğrenmek için fiziksel dünyada uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Bununla birlikte, hedefler benzer olsa da, fiziksel dünyada çalışan tekniklerin dijital pazarda etkili olacak şekilde ayarlanması gerekir.

Online reklamcılık ve pazarlama şunları yapmalıdır:

  • Potansiyel müşterilerin sizi ve ürünlerinizi bulmasına yardım edin
  • Ürünleriniz için potansiyel müşterilerin sayısını artırın
  • Müşterilerinizin siz ve ürünleriniz hakkında ne düşündüklerini ortaya çıkarın
  • Müşterilerinizin ürünlerinizi nasıl kullandığını keşfedin

Sosyal medya, müşterilerinizle etkileşimli bir süreçte onlarla konuşmak yerine onlarla konuşmanıza olanak tanır. Bu etkileşim, rakiplerinize karşı konumunuzu anlamada kritik bir rol oynasa da, somut gelirlerin ve karların yerine geçmemelidir. Sonuç olarak önemlidir, bu nedenle beklediğiniz faydaları aldığınızdan emin olmak için sonuçlarınızı düzenli olarak ölçmeniz gerekir.

Bir sosyal medya kampanyasına başlamadan önce, sosyal medya stratejinizi uygulamaya koyduktan sonra etkili bir şekilde ölçebilmeniz için temel performansınızı belirleyin. En azından, sosyal medya çalışmalarınız başlamadan önce ve sonra aşağıdaki istatistikleri ölçmek ve karşılaştırmak istersiniz:

Pazar Erişimi: Sosyal medya eylemleriniz sonucunda ne kadar net yeni müşteriniz var? Geçen yıl için ayda ortalama 10 yeni müşteri eklediyseniz ve sosyal medya pazarlama çabalarınız başladıktan sonra ayda 20 yeni müşteri alıyorsanız, kampanyanın yeni müşterilerden sorumlu olduğunu varsaymak mantıklıdır.

 

Sıklık: Müşterileriniz ne sıklıkla ürün satın alıyor? Aylık işlem sayısı artıyorsa, bunun nedeni büyük ihtimalle pazarlama çabasıdır. Sosyal medya ayrıca size alıcıların zihnine bir pencere açar – sosyal medya aracılığıyla müşterilerle aktif olarak etkileşim kurmak, ürününüzün yeni bir kullanımını veya faydasını veya ürününüzün rakiplerine göre bir avantajını keşfetmenize yardımcı olabilir. Bu keşifler, satın alma sıklığını ve miktarını daha da artırabileceğiniz yollar sunar.

Verim: Müşterileriniz her ziyarette ne kadar harcıyor? Ne kadar netsin? Bir müşteri kazanmak, elde ettiğiniz gelirden daha maliyetliyse, kapsamlı analizler yapmanız ve pazarlama planınızda değişiklikler yapmanız gerekir. Örneğin, birçok perakendeci, basılı katalogları sosyal medya aracılığıyla tanıtılan elektronik kataloglarla değiştirdi. Bu tür pazarlama, büyük şekillerde geri ödeme potansiyeline sahiptir ve giderek daha popüler hale gelmektedir.

Sosyal Medya Erişim Stratejisinin Temel Bileşenleri

 

1. Dijital Pazarlama Planı

Bir sosyal medya kampanyasına başlamadan önce, web siteniz, e-postanız ve çevrimiçi reklamlarınız dahil olmak üzere çevrimiçi varlığınızın tüm yönlerini ve ayrıca belirli hedefleri içeren bir dijital pazarlama planı geliştirmelisiniz:

Web Trafiği: Sitenize kimleri çekmek istiyorsunuz? Potansiyelinizi benzersiz yapan nedir? Kampanyanızın başarılı olarak kabul edilmesi için kaç ziyaretçi gerekir? Bu önlem, fiziksel dünyadaki “sayfadaki gözbebeklerinin” eşdeğeridir ve web sitesi ziyaretçilerinin yalnızca küçük bir bölümünün müşteri haline gelmesi önemlidir.

Dönüşüm: Kaç ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmeyi hedefliyorsunuz? Bir potansiyel müşteri müşteri haline gelmeden önce kaç site ziyareti gerçekleştirmelidir? Bu analitik, düzeninizin, görsellerinizin ve site içeriğinizin ikna edici gücünün bir ölçüsüdür.

 

Marka Geliştirme: Ziyaretçilerin şirketiniz hakkında ne öğrenmesini istiyorsunuz? Çevrimiçi varlığınız, fiziksel varlığınız ile tutarlı mı? İçeriğiniz anlaşılır, bağlantılı ve koordineli mi? İyi izlenimler, bir güvenilirlik ve kalite duygusu oluşturur ve genellikle sonraki yönlendirmelere, önerilere ve alt sıradaki işlere yol açar.

Ziyaretçi/Müşteri İletişimi: Çevrimiçi ziyaretçilerinizle nasıl etkileşim kuruyorsunuz? Web siteniz pasif mi, yoksa ziyaretçileri sitenin derinliklerine çekerek, bilgi toplayarak ve gelecekteki ziyaretleri teşvik ederek aktif bir şekilde etkileşimde bulunmayı mı amaçlıyor? Ziyaretçilerin ilgisini çekmek için tüketici anketleri, kuponlar, eşantiyonlar, açılır reklamlar, sohbet hatları ve etkileşimli bloglar gibi çeşitli araçlar mevcuttur.

2. Web Sitesi ve Pazarlama Stratejisi

Etkili web siteleri herkes, her işletme ve her cüzdan tarafından kullanılabilir. İster ücretsiz bir şablon veya WordPress teması kullanarak kendiniz için basit bir web sitesi, ister web uzmanları tarafından oluşturulan ve bakımı yapılan karmaşık bir site oluşturun, tasarım ve içerik önemlidir. İyi bir web sitesinin tek gerçek testi, sitenin ziyaretçi çekip çekmediği ve iletmek istediğiniz mesajı iletip iletmediğidir.

Web ziyaretçileri, bir sosyal medya kampanyası başlatmadan önce sitenizi çeşitli şekillerde keşfedebilir. Bir dizi stratejiyi kullanarak trafiğinizi mümkün olduğunca en üst düzeye çıkarmak isteyebilirsiniz:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Google ve Bing gibi güçlü arama motorları, genellikle organik arama sonuçları olarak adlandırılan bir süreç olan, arama yapan kişinin arama terimlerine uyması amaçlanan sitelerin listelerini sunmak için web’i sürekli olarak tarar. SEO en iyi uygulamaları, sitenizi optimize etmenizi sağlayarak arama motorlarının sitenizin içeriğini arama yapanların sorgularıyla eşleştirmesini kolaylaştırır. Birçok profesyonel, alıcı kılavuzları ve nasıl yapılır sayfaları gibi bilgilendirici içeriğin organik arama sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Arama motoru sponsorları, arama yapan kişinin arama terimlerine dayalı olarak organik arama sonuçlarının yanında reklamlar görüntüleyerek gelir elde eder. Örneğin, bir reklamveren, belirli anahtar kelimelere, anahtar kelime kombinasyonlarına ve arama yapan kişinin konumuna dayalı olarak arama sonuçlarında göze çarpacak şekilde görünme hakkını satın alabilir. Reklam fiyatı, arama sonuçlarının arama sonuçlarındaki sıralamasına veya sponsorlu reklamın görüntülenme veya tıklama sayısına göre değişir.

E-posta Kampanyaları: E-ticaret pazarlama ekipleri için tahmine dayalı analitik sağlayan bir yazılım şirketi tarafından 2013 yılında yapılan bir anket, şirket web siteleri ve tıklama başına ödeme reklamlarının yeni e-ticaret müşterilerinin yaklaşık dörtte birini sağlarken, müşterilerin e-posta sonucunda oluşturulduğunu gösteriyor. Kampanyalar 2009’dan bu yana %700’den fazla arttı.

Affiliate Pazarlama Düzenlemeleri: Müşterilerin ve arkadaşların potansiyel müşterileri belirli şirketlere veya ürünlere yönlendirdiği geleneksel tavsiye pazarlamasına benzer şekilde, bağlı kuruluş pazarlaması öncelikle tavsiyeler için finansal teşviklere dayanır. Örneğin, Amazon Associates Programı, sitelerinde  Amazon ürünlerini öneren ve reklamını yapan web sitesi sahiplerine komisyon öder. Amazon’a faydası, potansiyel müşteriler tarafından görülebilecek öneri ve fırsattır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bir bağlı kuruluşlar ağı aracılığıyla sunabilir veya tersine, bağlı kuruluş anlaşmalarını kullanarak satışlarınıza uyumlu, tamamlayıcı ürünler ekleyebilirsiniz.

Bloglama: Bir web sitesi olarak kurulan bloglar, genellikle okuyucu yorumu ve etkileşimi için bir fırsat sunan bir dizi ilgili anlatı makalesidir. Bir blogun amacı, blog yazarı ve okuyucu için ilginç olan herhangi bir konu hakkında bilgilendirmek, eğlendirmek veya fikir beyan etmek olabilir. Bir şirket veya kişisel blog oluşturmak veya diğer siteler için misafir blog yazarı olarak hareket etmek, diğer web sitelerinden okuyucu ve bağlantılar oluşturarak web varlığınızı genişletmenin mükemmel bir yoludur.

 

Sosyal Medya Kampanyası Uygulama Adımları

1. Platformlarınızı Seçin

İşletmenizi tanıtmak için belli başlı platformlardan birini veya tümünü kullanıyor olsanız da, her birinin kullandığı biçim ve stile özel dikkat göstermeniz gerekir. Her siteyi ziyaret edin ve etkili olmayabilecek bir stile kafa yormadan önce insanların nasıl etkileşime girdiğini, görsel bileşenlerin önemini ve kullanıcılar tarafından uygulanan standart görgü kurallarını öğrenin.

2. Benzersiz Açılış Sayfaları Hazırlayın

İlk izlenimler, gerçek dünyada olduğu kadar dijital dünyada da önemlidir. Dijital imajınız, müşteri olmasını istediğiniz ziyaretçileri yansıtmalı ve onları çekmelidir.

İdeal müşterinizi çeken bilgi türünü düşünün ve ardından bu beklentiye uyan içeriği sunun. Her sosyal ağın farklı olduğunu aklınızda bulundurun. Twitter’ın gönderi başına 140 karakterlik sınırı, derinlemesine tartışmaları ortadan kaldırır, ancak diğer sitelere bağlantı vermek için mükemmeldir. LinkedIn, endüstri bağlantıları kurmak ve profesyonel tavsiye almak için daha iyidir. Pinterest, ürünleri görsel olarak sergilemek için mükemmeldir. Her sitenin ne tür içerik için tasarlandığını bildiğinizde, sosyal kampanyalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

3. Ziyaretçilerinizle Etkileşim Halinde Olun

Sosyal medya siteleri, reklam panoları veya basılı reklamlar değildir. Etkili olabilmeleri için düzenli olarak dikkatle ve taze içerikle beslenmeleri gerekir.

Gerçek hayatta olduğu gibi, popülarite partiye ne getirdiğinize bağlıdır. Kendi materyallerinizle sınırlı değilsiniz – potansiyel müşterilerin muhtemelen beğeneceği videolar, makaleler veya bağlantılar yayınlayın. Ve her zaman geri bildirimlere saygılı ve uygun şekilde yanıt vermek için zaman ayırın. Sosyal medya davranışı konusunda özel bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, Facebook kullanıcılarının %45’i ve Twitter kullanıcılarının %39’u “gözlemcidir”, nadiren sosyal medya sohbetlerine doğrudan katılır, ancak yine de dikkat eder. Unutmayın, herkesin okuyabileceği bir açık mektup yazıyorsunuz, iddia etmekten utanacağınız ya da çekineceğiniz dil ya da yorumlar kullanmayın.

Evden Para Kazan
Evden Para Kazanma ve İş fikirlerine aşağıdaki konulardan ulaşabilirsiniz
Youtube ile Evden Para Kazanmak
Web Sitesi Yaparak Para Kazanmak
Google para kazanma yolları
Marketagent ile Para Kazanma
Sermayesiz nasıl iş kurulur?
Home Ofis Çalışma
Metaverse ile para kazanmak
Evden Para Kazanmak İş Fikirleri Güncel
Ülkeler ve Para Birimleri
Evde Paketleme İşi: Güvenilir Firmalar ve Kazanç Hesaplamaları
E-ticaret Nedir? Nasıl yapılır?
Evde Mum Paketleme İşi 2022
Evde Sabun Paketleme işi Güncel
Evde Çorap Paketleme işi Güncel
Evden Çalışmanın Gücü: En İyi 8 Meslek Seçeneği
Bitcoin ile Nasıl Para Kazanılır? 2022
Evden Çalışarak Para Kazanmak İsteyenler Dikkat: Dolandırıcılara Karşı Önlem Alın!
Web Siteleri İçin Reklam Almanın En İyi Yolları: Kazançlı Reklam Platformları
Geleceğin Meslekleri: Metaverse İş Dünyasında Yeni Yol Haritası
Türkiye'nin En İyi Network Marketing Şirketleri - Güncel Liste
Etkili İletişim Kurmak
Sosyal Medyada Pazarlama En Etkili Yöntemler
Evden Kargo Anlaşması Yapmak 2022
Evden Tasarım Yaparak Gelir Elde Etme Rehberi: Redbubble ile Sanatınızı Pazarlayın
Alışverişlio ile Nasıl Para Kazanılır ?
Evde Para Kazandıran Ek İşler Erkeklere Özel
Kârlı Bir Yatırım: Domain Alım Satımı
Fiverr Nedir? Nasıl Para Kazanılır?
Payoneer Nedir ? Kayıt Olmak ve Aktarım Yapmak
Auto Detay Göynük Oto Kuaför
STEPN Nedir? Yürüyerek Para Nasıl Kazanılır?
OptimumPoint Endüstriyel Teknoloji Sistemleri
Ekran Kartı İle Para Kazanmak Mining Bilgi
Dolar Kazandıran İşler
Gelato Tasarım İle Dolar - Euro Kazanma Rehberi
Network Marketing Firması Seçimi Nasıl Yapılır.
Başarılı Networker Olmanın Sırları
Tiktok ile Para Nasıl Kazanılır ?
E-Spor: Dijital Rekabetin Yükselişi ve Para Kazanma Stratejileri
Azerbaijan Network Marketing
Yorulmaz Ambalaj: Temizlik ve Hijyenin Güvencesi
Para Kazandıran Uygulamalar 2023
Profesyonel CV Hazırlama: İşe Alım Sürecinde Etkileyici Bir İlk İzlenim Bırakın
İnternette Pazarlama Nasıl Yapılır ?
İŞKUR Güvenilir Paketleme İşi Başvuru Nasıl Yapılır?
Online Para Kazanmak için Evden Yapılacak İşler
Swagbucks Sitesi Nedir? Nasıl Para Kazanılır?
Peopleperhour Freelance Para Kazanmak
Cadoo Mobil Uygulamasından Para Kazanmak
Redbubble'de Trend Olmak İçin En Önemli Bilgiler
Ne üçün şebeke marketinqi etmeliyem?
Bolu Göynük Tır Damper Dorse Nakliye İşleri Çözümleri